Wady postawy u dzieci i u dorosłych – proponowane ćwiczenia

Wady postawy u dzieci i u dorosłych

Wady postawy, to powszechny problem zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Przyczyny wad postawy mogą mieć pochodzenie genetyczne. Oprócz tego mogą być również nabyte, wówczas stanowią następstwo nieprawidłowych nawyków. Siedzący tryb życia, brak regularnie uprawianej aktywności fizycznej oraz garbienie się, to przyczyny wielu różnych wad postawy.

Wady postawy u dzieci

Wady postawy u dzieci zazwyczaj wywodzą się od chorego kręgosłupa – schorzenia takie to wady postawy w obrębie płaszczyzny strzałkowej, najczęściej określa się je mianem wklęsłych, krzywych albo okrągłych pleców. Także chore biodra, płaskostopie i problemy z kolanami mogą doprowadzić do tego, że dziecko, które będzie chciało uniknąć bólu, zacznie wyginać swoje ciało w nienaturalny sposób. Wtedy też szkielet, na który będzie wywierany nacisk, zacznie się w nienaturalny sposób wyginać – czyli deformować. Z czasem deformacja może stać się przyczyną utykania, garbu, a w skrajnych przypadkach również i problemów z oddychaniem. Właśnie z tego względu jakakolwiek, nawet i ta początkowo niewielka zmiana, np. skrzywienie łopatek, powinna skłonić  rodziców do szybkiej reakcji. W początkowym stadium, kiedy wady postawy u dzieci nie są jeszcze poważne, ćwiczenia korekcyjne przyniosą najlepsze rezultaty.

Najczęściej występujące wady postawy to:

  • Lordoza (wklęsłe plecy) – jest to schorzenie, które najczęściej stanowi konsekwencję utrzymywania przez długi czas niewłaściwej postawy ciała. Otyłość i braku ruchu również są jej sprzymierzeńcami. Dla tej wady typowe jest wygięcie kręgosłupa w obrębie części lędźwiowej. Z czasem taka nieleczona lordoza, poza tym, że będzie stanowiła przyczynę uciążliwego bólu pleców, doprowadzi również do artretyzmu.
  • Skolioza (krzywe plecy) – jest to skrzywienie trójpłaszczyznowe kręgosłupa, które znane jest również jako boczne skrzywienie kręgosłupa. Skolioza to najczęściej występująca u dzieci wada postawy. Jej podstawowy objaw to nienaturalne wygięcie kręgosłupa w literę S. Akurat ta wada zazwyczaj obejmuje środkową część pleców albo klatkę piersiową.
  • Kifoza (okrągłe plecy) – jest to zbytnie wygięcie kręgosłupa w tył, w okolicy odcinka piersiowego. Schorzenie to stanowi przyczynę zmniejszenia się pojemności klatki piersiowej, a oprócz tego powoduje ono również wadliwe ułożenie narządów wewnętrznych. Kifoza zazwyczaj powstaje w następstwie krzywizny albo utrzymywania przez długi czas niewłaściwej postawy ciała (garbienia się).

Wady postawy u dzieci przeważnie zaczynają się rozwijać już w wieku szkolnym i to właśnie wtedy najłatwiej im przeciwdziałać. Jeśli uda się je wykryć w odpowiednio wczesnym stadium i na czas zareagować (czyli zastosować odpowiednio dobrane ćwiczenia korekcyjne), to wówczas dzieci mają naprawdę realną szansę, że uda im się uniknąć negatywnych konsekwencji, jakie się pojawiają przytakich wadach postawy, chodzi tu m.in. o konieczność przeprowadzenia operacji bądź też o noszenie specjalnego ortopedycznego gorsetu.

Wady postawy u dorosłych

U dorosłych wady postawy najłatwiej rozpoznać po dolegliwościach bólowych – przede wszystkim pleców. Często dochodzi do tego jeszcze mniej lub bardziej zniekształcona sylwetka. Przeważnie stanowią one konsekwencję nieprawidłowego utrzymywania pozycji. Siedzący tryb życia i zbyt mała ilość ruchu w ciągu dnia sprawiają, że schorzenia zaczynają się nasilać i właśnie z tego powodu wielu pacjentów musi trafić na stół operacyjny.

Żeby nie zachodziła konieczność chirurgicznego leczenia wad postawy, trzeba zacząć działać znacznie wcześniej, najlepiej profilaktycznie. Kluczowe jest w tym wypadku przede wszystkim utrzymywanie prawidłowej postawy. Nad masą ciała również trzeba popracować, bo nadprogramowe kilogramy nie pomagają – w końcu to właśnie one obciążają kręgosłup i przyczyniają się do tego, że takie osoby zaczynają się garbić, a stąd już tylko krok do trwałego patologicznego wygięcia kręgosłupa w tył na odcinku piersiowym.

Brak regularnej aktywności fizycznej to także wróg dla więzadeł oraz mięśni, które odpowiadają za stabilizowanie kręgosłupa. Te mięśnie zaczynają wiotczeć już po 30. roku życia. Właśnie z tego powodućwiczenia oraz ruch są aż tak istotne.

Wady postawy u dzieci i u dorosłych – proponowane ćwiczenia

Wady postawy mogą zostać skorygowane dzięki wykonywaniu odpowiednio dobranych ćwiczeń. Optymalnie byłoby, gdyby na początku zaczęło się ćwiczyć z profesjonalnym terapeutą/trenerem. Jest to tak ważne z tego powodu, że niewłaściwie dobrane i wykonywane ćwiczenia korekcyjne, zamiast pomóc, mogą jeszcze bardziej zaszkodzić. Rekomendowane jest wówczas przede wszystkim pływanie, a poza nim proste ćwiczenia, które będą wspomagały korygowanie poszczególnych wad postaw.

Przy wklęsłych plecach poleca się:

  • pozycja wyjściowa to klęk podparty przy drabince gimnastycznej, później trzeba wykonać wyprost prawej nogi w tył, zrobić powrót i dalej znowu – wyprost lewej nogi w tył i powolny powrót do pozycji wyjściowej.

Przy okrągłych plecach rekomenduje się:

  • opadanie tułowia przy siadzie klęcznym,
  • leżenie na plecach (ręce można trzymać przy drabinkach gimnastycznych) i powolne unoszenie bioder.

Przy krzywych plecach zaleca się:

  • siad podarty przy drabince gimnastycznej, stopniowe przechodzenie do kociego grzbietu i w dalszej kolejności powolny powrót do pozycji wyjściowej.

W wielu przypadkach korzystnie może zadziałać regularne wykonywanie prostych ćwiczeń przy drabince gimnastycznej – bardzo dobrze sprawdzą się w tym wypadku np.:

  • zwisy,
  • podciąganie się,
  • skłony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *