Jaki sport jest dla dziecka najlepszy?

wspinaczka_dla_dziecka

Wszystkie dzieci to sprytni poszukiwacze przygód i uważni odkrywcy, którzy dysponują niespożytymi zapasami energii. Z pewnością warto je w odpowiedni sposób ukierunkować. Tylko jak to zrobić? Nic prostszego – wystarczy zachęcić je do uprawiania sportu.

Sportowe możliwości 

Obecnie możliwości jest naprawdę wiele. Można wybierać spośród sportów lądowych, powietrznych oraz wodnych. Od czego można zacząć? Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej rekomenduje dla dzieci:

  • poniżej 2 lat – pływanie,
  • od 2 lat – rowerek biegowy, trampolinę,
  • od 3 lat – wrotki, narty, snowboard,
  • od 4 lat – mini piłkę nożną, łyżwy, rower,
  • od 5 lat – mini koszykówkę, narty biegowe, taniec,
  • od 6 lat – piłkę nożną, judo, windsurfing, deskorolkę,
  • od 7 lat – badmintona, baseball, żeglarstwo, karate, tenis stołowy i ziemny, gimnastykę artystyczną.

Oczywiście alternatyw jest znacznie więcej – dziewczynki często wybierają np. balet albo naukę jazdy figurowej, a chłopcy gustują po prostu w różnego rodzaju grach zespołowych – w ich gronie wciąż sporym zainteresowaniem cieszy się np. piłka siatkowa oraz ręczna.

Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport?

Bez względu na to, na jaką dyscyplinę rodzice (biorąc pod uwagę predyspozycje danego dziecka) się zdecydują – z pewnością warto, bo każdy sport wpływa w sposób pozytywny m.in. na jego charakter. Dzięki niemu dziecko łatwiej osiąga założone wcześniej cele, staje się bardziej pewne siebie, ambitne i zaradne życiowo. Oprócz tego aktywność fizyczna daje dużo radości, umożliwia zużycie nadmiaru energii i jest zdrowa. Ponadto pomaga – uczy tego, że dzięki systematycznej pracy można pokonać wiele własnych ograniczeń, niedomagań i różnego rodzaju słabości.

Wiele z wymienionych powyżej dyscyplin jest bardzo wymagających. I wcale nie chodzi tu o sam zakup potrzebnego do ich uprawiania sprzętu. Kluczowe w ich wypadku jest przede wszystkim to, że wiążą się one z koniecznością zapisania dziecka na różnego rodzaju zajęcia – a to wymaga i wolnego czasu, i samodyscypliny (zarówno ze strony rodzica, jak też i dziecka). Na szczęście nie wszystkie rodzaje fizycznej aktywności powiązane są z tego rodzaju „ograniczeniami”.

Ścianki wspinaczkowe – czyli ruchu nigdy dość

Doskonały przykład takiej wartościowej, niewymagającej  i atrakcyjnej dla dziecka w każdym wieku aktywności stanowi wspinaczka. Żeby ją uprawiać, wcale nie trzeba go zapisywać na drogi kurs z instruktorem. Zamiast tego można mu stworzyć odpowiednie warunki w jego domu. W tym wypadku wprost idealnie sprawdzi się ścianka wspinaczkowa do pokoju.

 Dzięki niej dziecko szybko poprawi swoją:

  • koordynację, 
  • zwinność, 
  • oraz np. wady postawy. 
scianka_wspinaczkowa_dla_dziecka_sport

Na tym oczywiście nie koniec, bo taka wspinaczka dla dzieci będzie stanowiła źródło frajdy i inspiracji do podejmowania coraz to innych zwinnościowych i akrobatycznych wyzwań. Oprócz tego dzięki niej czas spędzony z rodzeństwem albo z dziećmi z sąsiedztwa, w tym dotychczas przeciętnym pokoju, z pewnością zyska na atrakcyjności. Rodzice też nie będą tego rodzaju inwestycji żałować, bo rozbrykane maluchy będą mieć pod stałą kontrolą. Ponadto nie będą już musieli im wymyślać coraz to innych rozrywek albo zabaw. A wszystko to za sprawą zamontowanej w domu ścianki wspinaczkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *