Jak stymulować dziecko o nieharmonijnym rozwoju?

dzieci rozwoj

Nie wszystkie dzieci rozwijają się w tym samym tempie. Jeśli ich rozwój nie przebiega w zrównoważony i harmonijny sposób, należy zatroszczyć się o to, aby to zmienić. Ćwiczenia i zabawy mogą w tej materii wiele zdziałać. Żeby jednak odnieść pożądane efekty, swoje spostrzeżenia należy skonsultować z odpowiednim specjalistą (np. fizjoterapeutą, ortopedą, psychologiem dziecięcym) i to on powinien zadecydować o celowej terapii (w tym także i  o możliwych do wykonywania w domu zestawach ćwiczeń).

Przykładowe ćwiczenia, które wspomagają integrację obu półkul mózgowych

 • Krążenie szyją – w pozycji siedzącej (najlepiej na twardym materacu gimnastycznym) należy stopniowo rozluźnić mięśnie szyi. W tym samym czasie głowę powinno się powoli przetoczyć do dołu i później zacząć nią kręcić od jednego do drugiego obojczyka. Oprócz tego trzeba w tym wypadku pamiętać o miarowym oddechu.
 • Rysowanie oburącz – w tym samym czasie dziecko powinno zacząć rysować (obiema rękami) np. różne kształty, linie i figury. Każda z nich powinna stanowić zwierciadlane odbicie tej drugiej -rysowanej drugą ręką.

Rozwijanie motoryki dużej:

 • Należy dziecku zaproponować wykonywanie podskoków i różnych innych dowolnych ćwiczeń w takt rymowanki, piosenki albo wierszyka. Tego rodzaju ćwiczenie można przeprowadzić np. na podwórku – na domowym placu zabaw.
 • Warto mu także zasugerować dowolne zabawy ruchowe – w trakcie ich wykonywania trzeba pamiętać o jednym – żeby były realizowane w różnych pozycjach: na czworaka, na siedząco i w pozycji wyprostowanej.

Proste przykłady zabaw, które mają na celu usprawnienie małej motoryki:

 • Rzucanie oraz łapanie woreczków, piłeczek albo np. kulek.
 • Zabawa gąbkami –należy zaproponować dziecku przelewanie gąbkami wody w różnych wariantach: obiema rękami, jedną ręką (prawa, lewa) albo naprzemiennie.

Wspieranie motoryki ogólnej ciała — propozycje ćwiczeń

 • Dziecko powinno leżeć na brzuchu. Jego kończyny dolne muszą być wyprostowane, a ręce wyciągnięte nad głową. W trakcie wykonywania tego ćwiczenia jedna noga powinna pozostać wyprostowana, a drugą dziecko ma zgiąć w stawie biodrowym i kolanowym (ze skrętem na zewnątrz). W tym wypadku trzeba jeszcze pamiętać o równoczesnym zwrocie głowy w stronę tej ugiętej nogi. Ćwiczenie powinno być powtarzane naprzemiennie.
 • W pozycji na czworakach trzeba dziecku zasugerować przenoszenie ciężaru jego ciała do przodu  – na ręce oraz do tyłu – na nogi.
 • Dziecko powinno usiąść na piętach. Następnie musi przejść do klęku – poprzez uniesienie pośladków. Jego ręce powinny zostać oparte na ramionach ćwiczącego. Następnie musi ono zacząć kołysać swoim tułowiem – do tyłu oraz do przodu.
 • Dziecko musi kucnąć na całych stopach. Jego kolana powinny być odwiedzione, a ręce wsparte o podłoże (na poziomie barków). Ćwiczenie to polega na tym, że dziecko zaczyna prostować swoje  kończyny w stawach kolanowych oraz biodrowych, przechodząc do pozycji stojącej. W tym samym czasie ćwiczący musi stać za dzieckiem i podtrzymywać swoją ręką górną część jego stawu kolanowego oraz podudzia.

Nie ma jednego, wzorcowego programu terapii dla wszystkich dzieci. Za każdym razem to terapeuci opracowują autorski program rewalidacyjny. Wyżej wymienione ćwiczenia mogą wspomóc rozwój motoryczny dziecka, ale nie zastąpią mu kompleksowych rehabilitacyjnych zajęć.

Nie wszyscy maluchy krążą wokół rozwoju z tym samym tempem. Kiedy widzisz, że ich droga do równowagi i spójności jest trochę pokręcona, naprawdę ważne jest zadbać o to, żeby to wyprostować. Gry i zabawy mogą zdziałać cuda w tej materii. Ale hej, żeby uzyskać ten żądany efekt, warto się skonsultować z fachowcem (takim jak fizjoterapeuta, ortopeda czy psycholog dziecięcy), a to on powinien poprowadzić to celowe leczenie (w tym te ćwiczenia do zrobienia w domu).

Jakieś ćwiczenia, co pomagają obie półkuli mózgowej dogadać:

 • Ruszanie szyją – lecąc na pupie (lepiej na takim twardym mata do gimnastyki), to wiesz, trzeba te mięśnie szyi zrelaksować. A w tym samym czasie głową jakby leci w dół i później kręci się od bok do boku. Ważne, żeby oddech też był spokojny.
 • Rysowanie dwuręcz – dziecko ma zacząć rysować (oba rękami) różne kształty, linie, co tylko chce. Ale każda z nich musi być jak lustrzane odbicie tej drugiej – drugą łapą rysowanej.

Ogarnianie wielkich ruchów:

Można zaproponować skakanie albo inne szalone ruchy do rytmu wierszyka czy piosenki. Takie ćwiczenie spoko można robić np. na podwórku albo na jakimś placu do zabaw w domu. Fajnie też wymyślić jakieś ruchowe zabawy – ale ważne, żeby je robić w różnych pozycjach: na czworaka, siedząc i stoić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *